Nichicon UHM0J222MPD3
UHM0J222MPD3 picture photo
Mfg. Part Number
UHM0J222MPD3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHM0J222MPD3.pdf
Availability of UHM0J222MPD3
QUANTITY
UHM0J222MPD3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHM0J222MPD3
Internal Part NumberEIS-UHM0J222MPD3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUH(M,N,Z,A) Series 01/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHM
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHM0J222MPD3
Related LinksUHM0J2, UHM0J222MPD3 Datasheet, Nichicon Distributor
UHM0J222MPD3 Details Description
Related parts for UHM0J222MPD3
MULTIPLEXER QUAD 2IN LV 16SOP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .022-.032" .110" datasheet.pdf
FILTER RED FOR AT420 LW SERIES datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 16-MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 15NS 84PLCC datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 16POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PIN datasheet.pdf