Vishay/Dale RNC60H2613DSB14
RNC60H2613DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2613DSB14
Brief Description
RES 261K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2613DSB14.pdf
Availability of RNC60H2613DSB14
QUANTITY
RNC60H2613DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2613DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2613DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2613DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2613DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2613DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2613DSB14
TRANS PNP 400V 0.5A SOT-223 datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.900V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 21POS datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 983.04MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf