Vishay/Dale RNC60H2613FSB14
RNC60H2613FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2613FSB14
Brief Description
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2613FSB14.pdf
Availability of RNC60H2613FSB14
QUANTITY
RNC60H2613FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2613FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2613FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2613FSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2613FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2613FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2613FSB14
IC PHOT FLSH CHRG/IGBT DVR 16QFN datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE HI CURRENT 150A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMAJ datasheet.pdf
TXRX DWDM 4GBPS APD SFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 12DFN datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf