Vishay/Dale RNC60H2672DSRSL
RNC60H2672DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2672DSRSL
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2672DSRSL.pdf
Availability of RNC60H2672DSRSL
QUANTITY
RNC60H2672DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2672DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2672DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2672DSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2672DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2672DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2672DSRSL
FIXED IND 22UH 115MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SM RCPT HOUSING 8POS 2.5MM datasheet.pdf
TRANS RF NPN 20V 15MA SMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 150POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.06A 180 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 33POS datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D ROU datasheet.pdf
CTV 6C 6#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 270 UF 20% 100 V datasheet.pdf