Vishay/Dale RNC60H2673DSB14
RNC60H2673DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2673DSB14
Brief Description
RES 267K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2673DSB14.pdf
Availability of RNC60H2673DSB14
QUANTITY
RNC60H2673DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2673DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2673DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2673DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2673DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2673DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2673DSB14
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO -3V 60MA SOT23-3 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 400mA Backlight, Lighting 24-QFN (4x4) datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf