Vishay/Dale RNC60H2674FMBSL
RNC60H2674FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2674FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.67M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2674FMBSL.pdf
Availability of RNC60H2674FMBSL
QUANTITY
RNC60H2674FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2674FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2674FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.67M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2674FMBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2674FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2674FMBSL Details Description
Related parts for RNC60H2674FMBSL
IDC CABLE - HKC26H/AE26G/HKC26H datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 42W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 115V datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 9V 4SIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 80A POWER33 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf