Vishay/Dale RNC60H2674FMBSL
RNC60H2674FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2674FMBSL
Brief Description
RES 2.67M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2674FMBSL.pdf
Availability of RNC60H2674FMBSL
QUANTITY
RNC60H2674FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2674FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2674FMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.67M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2674FMBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2674FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2674FMBSL Details Description
Related parts for RNC60H2674FMBSL
LED 2HI 5MM LOW CUR RED PC MNT datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.85V 10SON datasheet.pdf
SWITCH PB FLUSH LEN RND GREEN datasheet.pdf
9' 12/3 SPT-3 BEIGE 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 7MM RND LENS 36.0" datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7T RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 18POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
SPEEDSTACK RECPT ASSY 60CKT 4MM datasheet.pdf