Vishay/Dale RNC60H2703BSRE6
RNC60H2703BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2703BSRE6
Brief Description
RES 270K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2703BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2703BSRE6
QUANTITY
RNC60H2703BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2703BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2703BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2703BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2703BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2703BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2703BSRE6
TVS DIODE 12VWM SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .050" RT ANG T/H datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 30W datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 82A TO-263 datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf