Vishay/Dale RNC60H2710DSRE6
RNC60H2710DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2710DSRE6
Brief Description
RES 271 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2710DSRE6.pdf
Availability of RNC60H2710DSRE6
QUANTITY
RNC60H2710DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2710DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2710DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)271
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2710DSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2710DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2710DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2710DSRE6
IC MPU M680X0 10MHZ 68PLCC datasheet.pdf
IC 4.125V 15% TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-MLP datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
BCZ 3.81/05/90F SN OR BX datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W SSM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 130POS .050 SMD datasheet.pdf