Vishay/Dale RNC60H2712BSB14
RNC60H2712BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2712BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2712BSB14.pdf
Availability of RNC60H2712BSB14
QUANTITY
RNC60H2712BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2712BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2712BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2712BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2712BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2712BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2712BSB14
IC OPAMP PGA 11MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.12A 67 MOHM TH datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIO 1200V SOT-227B datasheet.pdf
SW GUARD LOCK 1NC/1NO+2NC 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
330UF 450V 30X50MM 105C 5000H datasheet.pdf