Vishay/Dale RNC60H2713BSBSL
RNC60H2713BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2713BSBSL
Brief Description
RES 271K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2713BSBSL.pdf
Availability of RNC60H2713BSBSL
QUANTITY
RNC60H2713BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2713BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2713BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)271k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2713BSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2713BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2713BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2713BSBSL
CONVE DC/DC 0.75 3.63V @ 16A SIP datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 1W TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 120W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC TXRX MCU 8KB 768B RAM 36QFN datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER FOR TSOP48 datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 17POS datasheet.pdf