ITT Cannon, LLC CA3102E28A51SBF80A176A232
CA3102E28A51SBF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28A51SBF80A176A232
Brief Description
CONN RCPT 43 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28A51SBF80A176A232.pdf
Availability of CA3102E28A51SBF80A176A232
QUANTITY
CA3102E28A51SBF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28A51SBF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3102E28A51SBF80A176A232
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert28-A51
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28A51SBF80A176A232
Related LinksCA3102E28A51, CA3102E28A51SBF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28A51SBF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3102E28A51SBF80A176A232
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 2512 datasheet.pdf