Vishay/Dale CRCW08052R40FNTA
CRCW08052R40FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R40FNTA
Brief Description
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R40FNTA.pdf
Availability of CRCW08052R40FNTA
QUANTITY
CRCW08052R40FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R40FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R40FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R40FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R40FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R40FNTA Details Description
Related parts for CRCW08052R40FNTA
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 40W datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 20 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/09/135 3.5 BK datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf