Vishay/Dale RNC60H2741FRB14
RNC60H2741FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2741FRB14
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2741FRB14.pdf
Availability of RNC60H2741FRB14
QUANTITY
RNC60H2741FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2741FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2741FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2741FRB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2741FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2741FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H2741FRB14
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP 1CHAN POS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1.5W J LEAD datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
LID CLEAR FOR 1554 datasheet.pdf
CONN PLUG 18 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf