Vishay/Dale RNC60H2741FRB14
RNC60H2741FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2741FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2741FRB14.pdf
Availability of RNC60H2741FRB14
QUANTITY
RNC60H2741FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2741FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2741FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2741FRB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2741FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2741FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H2741FRB14
SENSOR 30PSIG STEEL 4-20MA OUT datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO 512X18 7-5NS 80QFP datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
3640 0402 18NH 2% 1K RL datasheet.pdf