Vishay/Dale RNC60H2802FRB14
RNC60H2802FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2802FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2802FRB14.pdf
Availability of RNC60H2802FRB14
QUANTITY
RNC60H2802FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2802FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2802FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2802FRB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2802FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2802FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H2802FRB14
FAN AXIAL 80X42MM 230VAC SU3B1 datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A2015A/H1505TR 6" datasheet.pdf
IC ECONOSILL 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 194MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A MINISMA datasheet.pdf