Vishay/Dale RNC60H2842DSB14
RNC60H2842DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2842DSB14
Brief Description
RES 28.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2842DSB14.pdf
Availability of RNC60H2842DSB14
QUANTITY
RNC60H2842DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2842DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2842DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2842DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2842DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2842DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2842DSB14
IC DAC 8BIT 12CH W/SD 20-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD79X8 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf