AVX Corporation 02013J1R8ABWTR\500
02013J1R8ABWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
02013J1R8ABWTR\500
Brief Description
CAP THIN FILM 1.8PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J1R8ABWTR\500.pdf
Availability of 02013J1R8ABWTR\500
QUANTITY
02013J1R8ABWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J1R8ABWTR\500
Internal Part NumberEIS-02013J1R8ABWTR\500
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J1R8ABWTR\500
Related Links02013J1R8, 02013J1R8ABWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J1R8ABWTR\500 Details Description
Related parts for 02013J1R8ABWTR\500
IC EEPROM 128KBIT 10MHZ 8SOIJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 8A 400V TO-220AB datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.52KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LED DURIS S8 NEU WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf