Vishay/Dale RNC60H28R0FSRE6
RNC60H28R0FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H28R0FSRE6
Brief Description
RES 28 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H28R0FSRE6.pdf
Availability of RNC60H28R0FSRE6
QUANTITY
RNC60H28R0FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H28R0FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H28R0FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H28R0FSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H28R0FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H28R0FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H28R0FSRE6
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 430PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RFID 2000 HP RF MODULE 134.2KHZ datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET 2.5MM 15POS CRIMP datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 5/32" 9.13" datasheet.pdf
IGBT 650V 130A 600W TO220 datasheet.pdf
HEAT SHRINK YELLOW .19" datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf