Vishay/Dale RNC60H3161DSB14
RNC60H3161DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3161DSB14
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3161DSB14.pdf
Availability of RNC60H3161DSB14
QUANTITY
RNC60H3161DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3161DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3161DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3161DSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3161DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3161DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3161DSB14
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 80POS .100 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 24WSOIC datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 15NS 44TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf