Vishay/Dale RNC60H3240BSB14
RNC60H3240BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3240BSB14
Brief Description
RES 324 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3240BSB14.pdf
Availability of RNC60H3240BSB14
QUANTITY
RNC60H3240BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3240BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3240BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3240BSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3240BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3240BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3240BSB14
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3 datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 1.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 16.0972MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf