Vishay/Dale RNC60H32R7FSRE6
RNC60H32R7FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H32R7FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 32.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H32R7FSRE6.pdf
Availability of RNC60H32R7FSRE6
QUANTITY
RNC60H32R7FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H32R7FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H32R7FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H32R7FSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H32R7FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H32R7FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H32R7FSRE6
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 57A TO220AB datasheet.pdf
KIT ICE POD FOR CY8C24X23A DIP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 200V 45A TO-240AA datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG SPECT 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 100K 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 560 OHM 20SOIC datasheet.pdf
RES 7.5472K OHM 1/5W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf