Vishay/Dale RNC60H33R0BSR36
RNC60H33R0BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H33R0BSR36
Brief Description
RES 33 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H33R0BSR36.pdf
Availability of RNC60H33R0BSR36
QUANTITY
RNC60H33R0BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H33R0BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H33R0BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H33R0BSR36
Related LinksRNC60H3, RNC60H33R0BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H33R0BSR36 Details Description
Related parts for RNC60H33R0BSR36
BOX ABS BLACK 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 10BIT LP 24QSOP datasheet.pdf
BARRIER BLOCK MARKER STRIP 12POS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 20POS datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 16-SOIC N datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 14POS DR LOW P datasheet.pdf