Vishay/Dale RNC60H33R2FSR36
RNC60H33R2FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H33R2FSR36
Brief Description
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H33R2FSR36.pdf
Availability of RNC60H33R2FSR36
QUANTITY
RNC60H33R2FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H33R2FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H33R2FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H33R2FSR36
Related LinksRNC60H3, RNC60H33R2FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H33R2FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H33R2FSR36
RES SMD 169K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf