Vishay/Dale RNC60H3401BSRE6
RNC60H3401BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3401BSRE6
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3401BSRE6.pdf
Availability of RNC60H3401BSRE6
QUANTITY
RNC60H3401BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3401BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H3401BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3401BSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H3401BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3401BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H3401BSRE6
CONN HEADER 10POS VERT PCB PRSFT datasheet.pdf
SWITCH DIP MINI SHAFT 16POS T/H datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 15W D2PAK datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 6TSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4A 1206-8 datasheet.pdf
CAP ALUM 330000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY STD 16A 2PL QC PNL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRAY SHLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf