Vishay/Dale RNC60H3403FSB14
RNC60H3403FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3403FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3403FSB14.pdf
Availability of RNC60H3403FSB14
QUANTITY
RNC60H3403FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3403FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3403FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3403FSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3403FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3403FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3403FSB14
SCREWDRIVER TORX T15 6.69" datasheet.pdf
ENCODER OPT 32POS 2" CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
SNAP FIT IEC INLET datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
10P MOD2 STIFT LEI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf