Vishay/Dale RNC60H3570BSB14
RNC60H3570BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3570BSB14
Brief Description
RES 357 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3570BSB14.pdf
Availability of RNC60H3570BSB14
QUANTITY
RNC60H3570BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3570BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3570BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3570BSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3570BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3570BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3570BSB14
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 706 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 2W datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 24A TO220F datasheet.pdf