Vishay/Dale RNC60H3570FSRE6
RNC60H3570FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3570FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 357 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3570FSRE6.pdf
Availability of RNC60H3570FSRE6
QUANTITY
RNC60H3570FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3570FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H3570FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3570FSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H3570FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3570FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H3570FSRE6
BACKSHELL DB9 BLACK PLASTIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 5A/7A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PTSA1,5/3-3,5-ZYE datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80 datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 190MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf