Vishay/Dale RNC60H3573FSB14
RNC60H3573FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3573FSB14
Brief Description
RES 357K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3573FSB14.pdf
Availability of RNC60H3573FSB14
QUANTITY
RNC60H3573FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3573FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3573FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3573FSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3573FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3573FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3573FSB14
RELAY SSR 240VAC 2.5A ZC 4-SIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8 LINE 16VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER DIP TO 14SOIC datasheet.pdf
RES 562 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf