Vishay/Dale RNC60H3613BSB14
RNC60H3613BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3613BSB14
Brief Description
RES 361K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3613BSB14.pdf
Availability of RNC60H3613BSB14
QUANTITY
RNC60H3613BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3613BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3613BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)361k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3613BSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3613BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3613BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3613BSB14
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 351V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 6A 33 MOHM TH datasheet.pdf
IPD 6.5-4MM NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
D4N-4D31 datasheet.pdf
CURRENT TRANSDUCER 100A datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.2A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
IND,PWR,2.2UH,20%,DRI,SMT NPB datasheet.pdf