Vishay/Dale RNC60H3710BSB14
RNC60H3710BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3710BSB14
Brief Description
RES 371 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3710BSB14.pdf
Availability of RNC60H3710BSB14
QUANTITY
RNC60H3710BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3710BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3710BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)371
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3710BSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3710BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3710BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3710BSB14
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT89-5 datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf