Vishay/Dale RNC60H3903BSB14
RNC60H3903BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3903BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3903BSB14.pdf
Availability of RNC60H3903BSB14
QUANTITY
RNC60H3903BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3903BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3903BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3903BSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3903BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3903BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3903BSB14
SWITCH PUSHBUTTON SPST 10A 14V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 6A 250V datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
PCB PLUG 180 5.08MM 8 POLE datasheet.pdf