Vishay/BCcomponents SFR25H0001650FR500
SFR25H0001650FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001650FR500
Brief Description
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001650FR500.pdf
Availability of SFR25H0001650FR500
QUANTITY
SFR25H0001650FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001650FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001650FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001650FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001650FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001650FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001650FR500
CAP CER 120PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 5PENTAWATT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RING 14-18 AWG #5/16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR AER 6.000 C28/1 datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf