Vishay/Dale RNC60H3923DSRE6
RNC60H3923DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3923DSRE6
Brief Description
RES 392K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3923DSRE6.pdf
Availability of RNC60H3923DSRE6
QUANTITY
RNC60H3923DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3923DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H3923DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3923DSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H3923DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3923DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H3923DSRE6
IC Z8 16MHZ C21/C61/C63 44-QFP datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS R/A TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf