Vishay/Dale RNC60H4002BSRE6
RNC60H4002BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4002BSRE6
Brief Description
RES 40K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4002BSRE6.pdf
Availability of RNC60H4002BSRE6
QUANTITY
RNC60H4002BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4002BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H4002BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4002BSRE6
Related LinksRNC60H4, RNC60H4002BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4002BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H4002BSRE6
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
CONN BOOT HOODED FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
RES 576K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf