Vishay/Dale RNC60H4020BSRE6
RNC60H4020BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4020BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4020BSRE6.pdf
Availability of RNC60H4020BSRE6
QUANTITY
RNC60H4020BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4020BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H4020BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4020BSRE6
Related LinksRNC60H4, RNC60H4020BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4020BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H4020BSRE6
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3A DL 16PSOP datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC PPMU DUAL SPI 64TQFP datasheet.pdf
10+10 DIL VERT SMT HDR 350/RL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf