Vishay/Dale RNC60H4122FRB14
RNC60H4122FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4122FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4122FRB14.pdf
Availability of RNC60H4122FRB14
QUANTITY
RNC60H4122FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4122FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4122FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4122FRB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4122FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4122FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H4122FRB14
IC CPLD 64MC 12NS 44LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 28AWG 12IN datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON VNI2140J datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.035" 5MM 3LD datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HOUSING, POWER PACK, RED datasheet.pdf
STATOR TERMINAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf