Vishay/Dale RNC60H4223FSR36
RNC60H4223FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4223FSR36
Brief Description
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4223FSR36.pdf
Availability of RNC60H4223FSR36
QUANTITY
RNC60H4223FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4223FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H4223FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4223FSR36
Related LinksRNC60H4, RNC60H4223FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4223FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H4223FSR36
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
3.96 PITCH CONN HOUSING 2POS datasheet.pdf
CONN RCPT 20 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR JP/2 1K/5.0% 1/8 datasheet.pdf
SL 5.08HC/14/180G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CAP CER 33PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
POWER MOD 3PH BRIDGE 55A MTK datasheet.pdf