Vishay/Dale RNC60H4592DSB14
RNC60H4592DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4592DSB14
Brief Description
RES 45.9K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4592DSB14.pdf
Availability of RNC60H4592DSB14
QUANTITY
RNC60H4592DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4592DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4592DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4592DSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4592DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4592DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4592DSB14
FIXED IND 2.2UH 11.4A 4 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX9652 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
XBEE PRO SET 50MW U.FL ANTENNA datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-M IN-LINE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SCR 1600V 1420A E-PUK datasheet.pdf