Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG54AHE3/9AT
SMCG54AHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG54AHE3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC
Datasheet Download
SMCG54AHE3/9AT.pdf
Availability of SMCG54AHE3/9AT
QUANTITY
SMCG54AHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG54AHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG54AHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG54AHE3/9AT
Related LinksSMCG54A, SMCG54AHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG54AHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCG54AHE3/9AT
CABLE MONITOR VGA-3XBNC 2M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 675MA 210 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf