Souriau Connection Technology 85107A2041P50A7
85107A2041P50A7 picture photo
Mfg. Part Number
85107A2041P50A7
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
85107A2041P50A7.pdf
Availability of 85107A2041P50A7
QUANTITY
85107A2041P50A7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107A2041P50A7
Internal Part NumberEIS-85107A2041P50A7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut; Through Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107A2041P50A7
Related Links85107A2, 85107A2041P50A7 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107A2041P50A7 Details Description
Related parts for 85107A2041P50A7
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V 0606 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FRONT PROTECTION COVER FOR SF2 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 9VC 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf