IXYS Corporation VID125-12P1
VID125-12P1 picture photo
Mfg. Part Number
VID125-12P1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT BST/CHOP 1200V ECOPAC2
Datasheet Download
VID125-12P1.pdf
Availability of VID125-12P1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VID125-12P1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VID125-12P1
Internal Part NumberEIS-VID125-12P1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)138A
Power - Max568W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.4V @ 15V, 125A
Current - Collector Cutoff (Max)5mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce5.5nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseECO-PAC2
Supplier Device PackageECO-PAC2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VID125-12P1
Related LinksVID12, VID125-12P1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VID125-12P1 Details Description
Related parts for VID125-12P1
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 2506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
CONN ADAPTER PIN STR COAX 50GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE D 12POS datasheet.pdf