Vishay/Dale RNC60H4701BSRE6
RNC60H4701BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4701BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4701BSRE6.pdf
Availability of RNC60H4701BSRE6
QUANTITY
RNC60H4701BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4701BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H4701BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4701BSRE6
Related LinksRNC60H4, RNC60H4701BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4701BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H4701BSRE6
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB datasheet.pdf
HEAT SINK FOR TO-5 PKG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN SSL SCKT CONTACT 1POS CRIMP datasheet.pdf
RES 620K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.42K OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 129 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf