Vishay/Dale RNC60H4703BSB14
RNC60H4703BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4703BSB14
Brief Description
RES 470K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4703BSB14.pdf
Availability of RNC60H4703BSB14
QUANTITY
RNC60H4703BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4703BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4703BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4703BSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4703BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4703BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4703BSB14
CONN HEADER VH SIDE 7POS 3.96MM datasheet.pdf
FILTER RFI COMPACT R/A .250 6A datasheet.pdf
CONN COVER HEADER 18POS datasheet.pdf
MOUNTING KIT FOR FVE AND AVE 300 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V OUT 2W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
L37-3F TO-3 0.25MM W/ADH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf