Vishay/BCcomponents SFR16S0001243FA500
SFR16S0001243FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001243FA500
Brief Description
RES 124K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001243FA500.pdf
Availability of SFR16S0001243FA500
QUANTITY
SFR16S0001243FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001243FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001243FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001243FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001243FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001243FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001243FA500
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 24V datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2LVL 8POS 3.5MM datasheet.pdf
IC TRANSFORMER HBRIDGE 10TDFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 698 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IC MCU 16BIT datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf