Vishay/Dale RNC60H4810DSRE6
RNC60H4810DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4810DSRE6
Brief Description
RES 481 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4810DSRE6.pdf
Availability of RNC60H4810DSRE6
QUANTITY
RNC60H4810DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4810DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H4810DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)481
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4810DSRE6
Related LinksRNC60H4, RNC60H4810DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4810DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H4810DSRE6
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 26V 15W TO-272-16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN INSERT 9POS SOLDER SKT datasheet.pdf