Vishay/Dale RNC60H4870BSB14
RNC60H4870BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4870BSB14
Brief Description
RES 487 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4870BSB14.pdf
Availability of RNC60H4870BSB14
QUANTITY
RNC60H4870BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4870BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4870BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)487
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4870BSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4870BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4870BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4870BSB14
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS SMT .050 GOLD datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 M25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
PMI CAP RED CONVEX TRANSPARENT datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H datasheet.pdf
WASHER FLAT 3/8 STEEL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf