Vishay/Dale RNC60H4871FSR36
RNC60H4871FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4871FSR36
Brief Description
RES 4.87K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4871FSR36.pdf
Availability of RNC60H4871FSR36
QUANTITY
RNC60H4871FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4871FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H4871FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4871FSR36
Related LinksRNC60H4, RNC60H4871FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4871FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H4871FSR36
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CLAMP SIP USE WITH HS32 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf