Vishay/Dale RNC60H4990DSRE6
RNC60H4990DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4990DSRE6
Brief Description
RES 499 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4990DSRE6.pdf
Availability of RNC60H4990DSRE6
QUANTITY
RNC60H4990DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4990DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H4990DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4990DSRE6
Related LinksRNC60H4, RNC60H4990DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4990DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H4990DSRE6
IC DUAL EIA-232 DRVR/RCVR 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.27KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE A 8POS datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
1.25MM M/L 12POS 32AWG 150MM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 810MA 592 MOHM datasheet.pdf