Vishay/Dale RNC60H5001BSB14
RNC60H5001BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H5001BSB14
Brief Description
RES 5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H5001BSB14.pdf
Availability of RNC60H5001BSB14
QUANTITY
RNC60H5001BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H5001BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H5001BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H5001BSB14
Related LinksRNC60H5, RNC60H5001BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H5001BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H5001BSB14
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 16V R2H 0402 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.27 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC INTERFACE datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf